Bozcaada sanat galerileri bir gelenek olarak çıkıyor karşımıza. Aynı zamanda hediyelik eşya dükkanları olarak da hizmet verilen bu yerlerde hem üretim hem de satış gerçekleşiyor. El işçiliğine dayalı ürünler, özgün seramik eşyalar, tasarım takılar sergilenebiliyor. Ayrıca ressamların ada manzaralarını resmettikleri tablolar sergilenip satışa sunuluyor.

Seramiğin Büyüsü…

Bozcaada sanat galerilerinin hemen hemen hepsi seramik çalışmalarının sergilenmesini sağlıyorlar. Yerli halk tarafından ya da yazlıkçıların açtığı mekanlarda hem resim hem de seramik çalışmaları yapılıyor.

Yüzyılların geleneksel sanatı olarak karşımıza çıkan seramik yüksek sıcaklıkta kil, kaolen ve benzeri maddelerin pişirilmesi ile oluşan toprak esaslı bir malzeme. Bozcaada sanatçıları hazır olarak aldıkları seramikleri yaratıcılıklarını konuşturarak farklı boyalarla renklendirip şekillendiriyorlar.

M.S. 3000 yıllarının ilk yarısından günümüze uzanan bu kültür, Anadolu Selçuklularından İran’a kadar uzanmış ve Osmanlı’da üstün bir teknik kazanmıştır. İznik, Çanakkale, Kütahya bu sanatın en çok gelişim gösterdiği yerler olarak görülmüştür. Bozcaada da Çanakkale tarzı seramiğinde önemli yere sahip olmuştur.

En ünlü Bozcaada sanat galerileri ise:

Bozcaada Sanat Galerisi ve Itırlı Bahçe

itirli-bahceAdada yaz boyunca sanatın can bulduğu yer olarak bu mekanı örnek gösterebiliriz. Genç ve deneyimli sanatçıların eserlerinin sergilendiği sanat galerisinde zaman zaman ünlü sanatçıların eserleri de yer almaktadır.

Resim, seramik, heykel, ahşap, cam, enstelasyon, fotoğraf ve video sergileri düzenlenen merkezin Itırlı Bahçe olarak anılan bölümünde ise kültür toplantıları, paneller, konserler ve film gösterimleri düzenlenir. Misafirlerin galerinin hemen yanında bulunan Yerel Tarih Müzesini de ziyaret etmeleri önerilir.

Telefon: 0542 811 64 16
Adres: Cumhuriyet Mah. Lale Sok. No:9

Yiğit Başak Resim Evi

Yiğit Başak tarafından açılan ve yıllardır hizmet eden resim evinde Bozcaada konulu resimler sergileniyor ve satılıyor. Tatilciler hem galeriyi gezebilir hem de hediyelik olarak bu eserlerden satın alabilirler.

Telefon: 0555 723 80 84

3müz Dükkan

Bir koleksiyon dükkanı olarak dikkat çeken mekanda saat, çakmak, radyo, fotoğraf makinası, likör koleksiyonları, retro aksesuarlar sergileniyor. Ayrıca kendi atölyelerinde ürettikleri seramikleri de tatilcilerin beğenisine sunuyorlar.

Telefon: 0286 697 84 09
Adres: Alaybey Mah. Çınarçarşı Cad. 53/1

Miskin Atölye

Yerli halkın kış boyunca ürettikleri seramiklerin, lodos heykellerinin, takıların ve resimlerin sergilendiği Miskin Atölye yaratıcı çalışmalara ev sahipliği yapıyor.

Adres: Miskin Liman, Bozcaada Merkez

Yorumlar

 1. Pelin Pehlivan
  06/18/2014 14:45
  Cevapla

  Burgazada’nın sanatsal yönüyle gelişmiş bir yer olduğunu duyunca görmek istedim. Meğerse seramikle ilgili çok fazla şey yapılıyormuş. Galeriler, satış alanları vs geç fark ettim burayı.

 2. Tuğçe Zorlu
  06/18/2014 14:45
  Cevapla

  Itırlı Bahçe’nin adını duyduktan sonra Bozcaada’yı araştırmaya başladım. Seramik eserler, heykeller, ahşaplar ve daha pek çok şeyi inceleyebiliyorsunuz. Tek kelimeyle süper…

 3. Mine Hasırlı
  06/18/2014 14:46
  Cevapla

  Seramik eserlerle amatör olarak ilgileniyorum ne zamandır. Hazırladığım ürünleri burada sergilemek istedim. Sanat galerilerinin sıcak kanlı yöneticileri sayesinde de pek çok şey öğrendim. Hepsine teşekkür ediyorum.

 4. Ekim
  07/09/2014 10:28
  Cevapla

  Bozcaada’nın sanat galerilerini gezmek çok güzel bir şeymiş. Seramik ile yapılmış olan şeyleri görmek çok güzeldi bir de sanat galerilerinin yöneticileri bizlerle çok ilgilendi. Bozcaada’ya gelip sanat galerilerini gezmeden olmazdı tabi ki. Bence herkes Bozcaada’ya gelince bu galerileri gezmeli çok güzeller

 5. Ada
  07/09/2014 10:32
  Cevapla

  Bozcaada’nın meşhur sanat galerilerini görmeden dönmek istemedim. Çok uzun zamandır buraya gelmek istiyordum harika bir Bozcaada gezisi yaptıktan sonra sanat galerilerini ziyaret ettim pişman olmadım her şey oldukça harikaydı. El yapımı olmasının da ayrı bir etkisi vardı. Bozcaada’ya gelip de buraları gezmeden dönmeyin derim ben. Çok sıcak kanlı insanlar sizlerle ilgileniyor her şey çok güzel tavsiye ederim.

Sen de Yorum Yaz

Bozcaada turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Bozcaada turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Bozcaada Turları

Abone Ol

Bozcaada turu fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun..

Assos Turları

Seo

Seo