Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı bu küçük ada, bozulmamış yapısıyla, tarihi değerleriyle, doğal güzellikleriyle ve spor olanaklarıyla meraklılarına cennetten bir köşe vade ediyor. Bu nedenle Bozcaada gezilecek yerler listesi oldukça kabarık bir hal alıyor.

Bozcaada’da yürürken burnunuzu rengarenk çiçeklerin kokusu gelirken, aynı zaman daracık sokaklar görsel bir şov oluşturuyor. Taş evlerinin mistik ruhu yine bu adada yaşanıyor ve misafirlerini adanın en büyük kalesi karşılıyor.

Bozcaada tatilinde masmavi suların tadını çıkarabilir, uzun yürüyüşlere çıkabilir, güneşin en güzel hallerine şahit olabilirsiniz. Burada olmanın en önemli ayrıcalığı ise üzüm bağlarını dolaşmaktır. Türkiye’nin en lezzetli şaraplarına imzasını atan bu yerde, bir şarabın nasıl yapıldığının hikayesini dinleyebilirsiniz.

Bozcaada’da gezilecek yerleri ve tarih mekanlarını merak ettiğinizde ise karşınıza uzun bir liste çıkacaktır. Her biri uzun geçmişiyle adeta yıllanmış bir şarabı andırır. Eski kilise ve manastırların fotoğraflarını çekmek, ihtişamlı kalenin gizemli tarihine tanık olmak ve içerisindeki müzeyi gezerek o yılları hatırlamaktan daha güzel ne olabilir ki?

Bozcaada’da Nereler Gezilir?

Bozcaada turları ile bölgeye geldiğinizde kendinizi tam bir cennette bulacak, kültürel ve doğal güzellikleri tanımaya can atacaksınız. Sizi önce tarihi kale karşılayacak. Daha sonra ise panoramik bir manzara kaynağı oluşturan üzüm bağları eşlik eder. Bozcaada’da gezilecek yerler:

bozcaada-kalesi

 • Bozcaada Kalesi

Adaya doğru yaklaşırken göreceğiniz ilk şey görkemli bir kaledir. Bozcaada Kalesi, ihtişamlı adanın bir anlamda zengin geçmişine ışık tutar. Ada bulunduğu konum sebebiyle yüzyıllar boyu istilaya uğramıştır, bu sebeple burada yaşayan medeniyetler ancak böyle bir kale ile kendilerini güvende hissetmişlerdir.

Tarihi geçmişi incelendiğinde ise çok net bilgilerle karşılaşılmamaktadır. İlk olarak kimin yaptığı bilinmemektedir örneğin… Kullanan medeniyetler arasında ise Fenikeliler, Cenevizler, Venedikliler ve Osmanlılar yer almaktadır. Hatta çok uzun süre Osmanlı medeniyetinde olduğu için tüm bakım ve onarım çalışmaları o zamanlarda yapılmıştır. Bozcaada Kalesi bugün ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. İç kale bölümünde amforların sergilendiği bir oda, bahçede eski mezar taşları ve tarihi eserler sergileniyor.

 • Göztepe

Bozcaada’nın en güzel manzarası nerededir? Sorusuna tek bir kelime ile yanıt vermek mümkün. Göztepe… Yaklaşık 200 metrelik yüksekliği ile tüm manzarayı gözler önüne seren bu yere gittiğinizde “İşte, şimdi adaya geldim!” diyebilirsiniz. Bu tepeye geldiğinizde, adadaki tüm yükseltileri, düzlükleri, bağları ve rüzgar güllerini görebilirsiniz. Hatta Gökçeada, Semadirek, Çanakkale Boğazı ve Midilli Adası bile ayaklarınızın altına serilecektir.

Böylesi bir güzelliğe de çaba harcamadan sahip olmak mümkün değildir. Bu tepeye ulaşan sadece bir yol bulunur, orası da sadece tek bir arabanın geçebileceği genişliktedir. Şayet şoförlüğünüze güveniyorsanız en kestirme yoldan ulaşabilirsiniz.

 • Meryem Ana Kilisesi 

Meryem Ana, Bozcaada’da ibadete açık olan tek kilisedir ve Rum Ortodoks cemaatine aittir. Yapılış tarihi 1869 yılına dayanan bu yapı, mimari detaylarıyla özel bir yapı olduğunu ortaya koymaktadır. En dikkat çekici özelliği ise 24 metre yüksekliğindeki çan kulesidir. Bu büyüklüğü sayesinde de adanın gözdesi konumuna gelmiştir.

 • Ayazma Manastırı 

Bozcaada’nın en merak edilen tarihi yapısı Ayazma Manastırı, 280 yıl önce Rum aziz Aya Paraskeyi adına yapılmış.  Bugün ise her köşesinde o yıllardan izler taşımaya devam ediyor. Ve sadece özel günlerde ibadete açılıyor.

Yunanca “hagisame” kelimesinden gelen Ayazma, kutsal su anlamına geliyor. Adanın güney kısmında bulunan bu yerde çift oluklu bir tarihi çeşme, köklü bir çınar ağacı, küçük bir manastır ve 2 adet tek katlı yapı bulunuyor. Buradaki çeşmeden bir kez su içenin artık adalı olacağına inanılıyor.

Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde Ayazma’da büyülü bir ortam meydana geliyor. Bu da orayı düğün gibi özel kutlamaların merkezi yapıyor.  Bu özel bahçede bugüne kadar eğlenceli düğünler ve kutlamalar gerçekleşiyor ve sadece özel günlerde masalar kurulup yemekler servis ediliyor.

 • Polente Feneri

1861 yılında yapılan ve 17 adet rüzgar gülünün en son kısmında bulunan Polente Feneri, Bozcaada’nın simgelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Zira ikisini tek bir kare içerisinde görebilmek dünyada pek az karşılaşacağınız manzaralardan biridir. Bu sebeptendir ki tüm âşıklar güneşin batışını izlemek için bu noktaya gelirler. Sadece aşıkların buluşma yeri değildir. Gezginlerin ve özellikle fotoğrafçıların vazgeçilmez adresidir.

Bozcaada Yel Değirmeni

 • Rüzgar Gülleri

Bozcaada’nın en batı ucunda sıralanan ve ihtişamlı duruşuyla dikkat çeken rüzgar gülleri, adanın genel karakterinin bir göstergesidir adeta. Tüm manzaraya eşlik eden yabani kekik kokusu da eklenince tüm ambiyans tamamlanmış demektir.

Gündüze son noktayı koymak, adada olduğunuzu tekrar hatırlamak için gelinir buraya. Ama en çokta Bozcaada’nın ünlü şarabını içerek gün batımını izlemek için tercih edilir. Tam o sırada rüzgar güllerinin dönüşünü izlemekte ayrı bir keyiftir. Güneş tamamen battığında ise yıldızlar gökyüzünde dans etmeye başlar. Hem de daha önce hiç görmediğiniz parlaklıkta ve çok sayıda… Deniz fenerinin yanıp sönen ışığı da sırf daha romantik bir gece geçirmeniz için göz kırpar herkese.

 • Şarap fabrikaları

Deniz feneri, yel değirmenleri ve masmavi denizi… Bozcaada’yı özel kılan bu özelliklerden çok daha ünlüsü vardır bu topraklarda. Şarap fabrikası… Üzüm bağlarında doğan ve fabrikalarda dünyanın en özel lezzetine dönüşen ada şarapları, daha önce hiç tatmadığınız kadar özel ve lezzetlidir.

Bozcaada’da 4 adet şarap fabrikası bulunuyor. Adanın 3 eski şarap üreticisinin fabrikaları ada merkezindedir. Son yıllarda açılan fabrikalar ise merkez dışında yapılmıştır. Talay, Corvus ve Amadeus şarap fabrikalarına yapılan turlara katılmak mümkündür. Tur sırasında şarap yapımı ile ilgili tüm detayları da öğrenebilirsiniz.

Yapmadan dönmeyin!

Bozcaada’ya geldiniz, zaten amacınız tatil. Peki ne yapacaksınız? Bu küçük adada aslında yapacak ve büyük keyif alacağınız çok olduğunu yaşayarak göreceksiniz. Eğer adaya Mayıs ile Eylül ayları arasında geliyorsanız, yapacağınız onlarca farklı aktivite sizleri bekliyor demektir. Çoğu plaj, yüzme ve gezme faaliyetli etkinlerin yanı sıra alacağınız ürünler ve çekeceğiniz muhteşem fotoğraflarla Bozcaada yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

 • Sizi karşılayan kalenin içini mutlaka gezin
 • Bozcaada müzesine gidin
 • Güneşin batışını, Batı burnunda bulunan Rüzgar Gülleri mevkiinde izleyin
 • Ayazma plajında su eğlenceleri ve aktivitelerine katılın
 • Mis gibi kokan, daracık taşlı sokakları dolaşın
 • Tarihin tanıklarından Ayazma Manastırı’na uğrayın
 • Ada sularında şnorkel ve gözlükle yüzün
 • Meşhur şaraplarından alın
 • Dalış yapın
 • Windsurf yapın
 • Her koyda denize girin
 • Bisiklete binin
 • Rum Mahallesi’ni gezin
 • Üzüm bağları arasında romantik bir yemek yiyin
 • Kabak çiçeği dolma, ahtapot ızgara ve peynir ezmesi yiyin
 • Meydandaki kafelerde çayınızı, buz gibi limonatanızı ve gelincik şerbetinizi için
 • Domates reçelinin tadına bakın ve eviniz için birkaç kavanoz alın
 • Bol bol fotoğraf çekin

Yorumlar

 1. serkan sevimli
  07/20/2013 0:56
  Cevapla

  2008 yazında buraya geldiğimde resmen aşık oldum. Sokaklarında gezmeye doyamadım. Burada rüzgar güllerine çıkın. Kendinizden geçeceksiniz.

 2. Sibel Manalgan
  06/18/2014 14:36
  Cevapla

  Çocukluğumda her yaz tatilince Bozcaada’ya gelirdik. Aradan seneler geçtikten sonra tekrar geldim. Hem her şey değişmiş, hem de hiçbir şey değişmemişti. Büyülü bir yer burası.

 3. Kaan Güzel
  06/18/2014 14:37
  Cevapla

  Ben hafta sonlarında buraya gelmeyi tercih ediyorum. Yazın dinlenmek ve eğlenmek için daha iyi bir yer yok…

 4. Merve Kaçkar
  06/18/2014 14:37
  Cevapla

  İstanbul’da oturanlar için birkaç ideal yer var zaten. Bozcaada’da onlardan biri. Hem kendinizi Ege’ye gitmiş gibi hissedeceksiniz, hem de güzel bir tatil yapmış olacaksınız.

 5. Barış
  07/09/2014 9:30
  Cevapla

  Yeni yerler keşfetmek isteyenler için Bozcaada tam bir cennet haline dönüşüyor. Doğanın en güzel halini kendine saklamış gibi bizleri ağırlayan Bozcaada’da harika bir tatil geçirdik. Bisiklet sürmek denize girmek çok güzel bir deneyimdi bizler için herkese tavsiye edebilirim. Harika rüzgar gülleri var çok güzel fotoğraflar çıkıyor ortaya… Farklı yapıları ile bizleri ağırlayan bu cennetin her köşesi farklı bir anı farklı bir huzur sunuyor.
  Dönerken de meşhur şarabından almadan olmazdı tabi ki bizler de öyle yaptık ve ününü dünyaya yaymış olan şaraplar bizimle beraber İstanbul’a döndü.

 6. Aycan
  07/09/2014 9:33
  Cevapla

  Harika çiçek kokularının sizleri ağırlayacağı bir cennet burası. Görmeden bilemeyeceğiniz harika güzellikle var ve insana huzur veriyor gerçekten. Doğanın harika bir halini misafirlere sunan bu cennette kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Muhteşem görseller bizleri ağırlarken civarı gezmek çok iyi geldi. Huzuru yakaladık. Bisiklete binip harika fotoğraflar çekmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Doğallıkla misafirlerini ağırlayan Bozcaada’da kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Bol bol denize girmenizi tavsiye ediyorum. Her köşesi harika ve insanı kendine bağlıyor. Tekrar gelmeyi düşünüyorum

Sen de Yorum Yaz

Bozcaada turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Bozcaada turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Bozcaada Turları

Abone Ol

Bozcaada turu fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun..

Assos Turları

Seo

Seo